ברסלב

חסידות ברסלב היא נצר למורשתו של רבי נחמן מברסלב , אותו אחד שלימים נקבר באומן. החסידות נקראת על שם ברסלב, כיוון ששם היה מקום מושבו העיקרי של רבי נחמן ושם כיהן במשך שמונה שנים כאדמו"ר הקהילה בברסלב. רבי נחמן הוא הנין של הבעל שם טוב, האיש שהוביל וייסד למעשה את תנועת החסידות. כך שלמעשה , ניתן לראות את חסידות ברסלב כזרם המשך של תנועת החסידות.
תנועת החסידות חרתה על דגלה שלושה עקרונות בסיסיים, המאפיינים את מאמיניה: לימוד המצוות הקשורות בשולחן ערוך מדי יום, מצוות ההתבודדות ומצוות עלייה לקבר בקיבוץ הקדוש באומן מדי שנה. חסידות ברסלב היא כיום חסידות ללא יורש או מנהיג רוחנו , ולמעשה נחשבת לחסידות מפולגת. החסידות נקראת גם בשם "חסידים מתים" על ידי שאר הפלגים בדת. זה היה רבי נחמן מברסלב שאמר שהוא לא מכתיר יורש אחריו, ולמעשה הבא שיגיע אחריו עתיד להיות המשיח ולא אחר.
רבי נחמן מברסלב חידד את עקרונות תנועת החסידות. גם הוא ראה החסידות בדרך של שמחה ומעשים שמחים. רבי נחמן רצה לעשות זאת ברמה עולמית ולקרב אליו יהודים מכל קצוות תבל. בתחילה , כשהוקמה חסידות ברסלב, היא רכשה לה מתנגדים רבים ולימים נהפכה לאחת התנועות הרדופות, שספגו מעשי טבח חוזרים ונשנים מצד הנאצים.
בארץ, חסידות ברסלב עוסקת בעיקר בקירוב חילונים לדת, כאשר הפלג של רבי נחמן – אותו פלג עם הסלוגן המנצח נ נח נחמ נחמן מאומן, דוגל בשמחת חיים אמיתית ומראה לנו זאת בכל רגע נתון. לאלו מכם שנתקלו בחסידים מחויכים שמקפצים בצמתים לקול שירי רבי נחמן , אותם ח'ברה המכונים בשפת החסידים "נ-נחים" – הרי שמדובר בחסידות ברסלב .
חסידות ברסלב דוגלת בהנצחת שמו ומורשתו של רבי נחמן מאומן , כשכל שנה הולך וגובר מספר העולים לרגל לפקוד את קברו באומן.